PRVNÍ WORKSHOP O CITLIVÉM ŘEZU, ZE KTERÉHO SI ODNESETE NÁVODY JAK POSTUPOVAT KROK ZA KROKEM

RNDr. Jan Šamánek MSc. vám předá 20 let zkušeností s metodou, která funguje bez ohledu na věk, druh či odrůdu stromu.

...Přístup k předávání informací pana Šamánka je skvělý, dokáže důležité a v odbornosti složité věci předat laikům tak, aby je pochopili a mohli se jimi řídit ve své zahradě/sadu. Ještě jednou, díky!
Jindřich Šeda, profesionální arborista a stromolezec
Nikdy se už nebudu dívat na stromy jinak než jak jsem se naučila od Honzy Šamánka. Co strom ode mě potřebuje ? Co pro něj mohu udělat ? Za odměnu plně rozvine svůj potenciál a dá to nejlepší. Děkuji za jiný úhel pohledu .
Marie Kostihová, ředitelka neziskové organizace
....Workshop, který Honza pořádal v mém městě byl naprosto skvělý. Hodiny plné informací, praktických ukázek i tipů na nářadí zakončily desítky dotazů od účastníků a příslib, že se Honza do našeho města vrátí s další akcí....
Jan Švaříček, místostarosta Moravských Budějovic
Dobre stravitelne info o rezu stromu. V klidu, peclive, teorie do hloubky kdyz je zajem jinak jasne prakticke rady. Krome navodu mi Johny predal i svuj citlivy pristup ke stromum.
Pavel Uličný, Freelance Architekt

Vážení přátelé ovocných stromů,

Pokud chcete prodloužit život vašich stromů a mít lepší ovoce, toto je pravděpodobně ten nejdůležitější kurz, na který můžete jít. 

Zde jsou důvody:

Zaprvé, tento workshop se nepodobá ničemu, s čím jste se u stromů dosud setkali. Žádné spousty odborných výrazů a složitosti, žádné nekonečné hodiny mrznutí venku v zimě. Dostanete výběr toho nejdůležitějšího, co potřebujete vědět, dostanete to vevnitř v teple a pak půjdeme ven testovat to na skutečných stromech. A návod jak postupovat si odnesete domů.

Osvojíte si základy citlivého řezu, které jakoby vymyslely samotné ovocné stromy. Je totiž postavený na jejich potřebách, pomáhá jim k pevným větvím a vzdušným korunám, které unesou metráky ovoce. 

Téměř každý strom zažije nějaký řez a téměř všechny stromy jsou poškozené nesprávnými zásahy. Nemůžu vás sice naučit všechno z mé dvacetileté praxe, ale tato praxe mi pomohla poznat, co potřebujete vědět

Základy této techniky citlivého řezu si lze za 5 hodin osvojit. Vím to, protože účastníci předchozích akcí ji už používají a dál se v ní zdokonalují ve svých zahradách. Řežou díky tomu své stromy méně často a přitom mají lepíš výsledky.  

Musím vás ovšem varovat –  po workshopu se už nebudete dívat na stromy jako před tím. S poznáním úžasných schopností stromů a způsobu provedení citlivého řezu se vám může stát, že ho začnete doporučovat svým sousedům a budete radit svým příbuzným.

 

PROČ STROMY POTŘEBUJÍ CITLIVÝ ŘEZ?

ŘEŠENÍM JE NAUČIT SE STŘÍHAT CITLIVĚ: lépe, efektivněji a s respektem k potřebám stromů

WORKSHOP CITLIVÉHO ŘEZU
malá ukázka unikátní inspirace kterou získáte

  • Způsob ostříhání stromů prvních v pěti letech po vysazení určí jejich další život. Osvojíte si 4 snadná pravidla pro založení koruny, se kterou se stromu bude dařit.

  • Naučíte se poznat a využít oblast speciálních buněk ve větvích, které pomáhají s hojením ran.

  • Listy jsou jako malé továrny, ve kterých si strom vyrábí energii. Některým listům to ale jde lépe než jiným! Po workshopu dokážete podpořit strom v tvorbě supervýkoných velkých listů, strom bude mít více energie a tím pádem lepší imunitu.

  • Díky stovkám zakázek mám připravené řešení na tři nejčastější situace, které se stromy řešíte. Představím vám je pomocí fotek, nákresů a videí.

  • Položili jste si někdy otázku, co se se stromem stane v dalších letech po zásahu? Odpověď na workshopu uvidíte díky tomu, že jsem se na některá místa vracel a vytvořil srovnávací snímky.

  • Kořeny vědí, které větve jim dodávají více „cukru“ a které méně – a podle toho jim dávají živiny. Poradím vám jak toto tajemství vztahu kořenů a větví využít při řezu ve váš prospěch.

  • Kontroverzní téma je termín řezu. Dozvíte se výhody a nevýhody zásahů v zimě, na jaře, v létě a na podzim podle věku a druhu stromů a vyvodíme z toho společně nejlepší termín řezu pro vaše stromy.

  • Pokud je váš strom každý rok plný nových výhonů (vlků), zpozorněte. Může to být reakce na předchozí zásahy i známka problémů. Probereme způsoby jak místo boje a trápení vlky využít ve prospěch zdraví stromu

  • Řada stromů byla založena v prvních letech špatně, nebo se jim nevěnovala péče vůbec. Koruny tak často v dalších letech nejsou stabilní. Podíváme se na to, co s tím můžete dělat.

NA JAKÉ DALŠÍ OTÁZKY
dostanete odpovědi

CO ŘÍKAJÍ ÚČASTNÍCI
kteří se na workshop vydali před vámi?

DALŠÍ PŘÍKLADY RECENZÍ
na moji práci

Před čtyřmi lety jsme založili ovocnou alej čítající asi 18 ovocných stromků. Netušili jsme však, jak se o stromky dále postarat. Jak stromky prořezat, vytvořit a udržet tvar jejich koruny bylo pro nás velkou neznámou. Když jsme hledali jak na to, narazili jsme na mnoho videí i rad. Nic z toho nás však neoslovilo. Nakonec jsme našli Johnyho, který velice ochotně přijel přímo na místo. Nejen že nám všechny stromky prořezal, ale proškolil nás ohledně jejich dalšího růstu a péče. Ke každému stromku nás učil přistupovat individuálně a citlivě. Naučit se stříhat stromky je během na dlouhou trať. Johny nám dal velmi dobré základy a budeme rádi, když se budeme moci na něj i nadále obracet.
Vlastimil Matula, ředitel ZUŠ, Polná

 Video úpravy koruny, výchovný řez (podpoření terminálu, zkrácený dlouhých výhonů a odstranění nemocných větviček). 

WORKSHOP KDE SE NAUČÍTE CITLIVÝ ŘEZ
co vás na něm čeká a co vám přinese?

Malá skupina
Maximum je 12 účastníků, aby se bylo možné všem věnovat. Každý tak má prostor na dotazy i na vyzkoušení postupů.

Z teorie jen to nejdůležitější
Z desítek kurzů, stovek knih a tisíců zásahů na stromech je vytažené a zjednodušené to nejpodstatnější, abyste si poradili se svými stromy. Dostanete to, co potřebujete vědět, než vezmete do ruky nástroje.

Skutečné stromy
Pro workshopy vždy pečlivě vybírám zázemí se zahradou, kde nové poznatky hned vyzkoušíte. Navrhnete jak řezat a stříhat konkrétní větve, vyzkoušíte si práci s nůžkami i s pilkou a u stromů probereme správné provedení řezu.

Promyšlená cesta pro vaše učení
RNDr. Jan Šamánek, MSc se desítky let věnoval inovacím ve vzdělávání a popularizaci a odpřednášel přes 2.000 hodin. Do způsobu, jak je workshop vystavěný, jsou vloženy principy z neurověd či pravidla pro lepší zapamatování. A hlavně je to ověřené na stovkách účastníků termínů, které už proběhly před tím vaším. 

Nejlepší nástroje
Vyzkoušíte si práci s mými pilkami a nůžkami a čekají vás doporučení s čím řezat a stříhat a s čím určitě ne a proč 🙂 

Desítky ukázek změn stromů v čase
Kladli jste si někdy otázku, jak bude strom vypadat za pár let po tom, co ho ostříháte? Díky fotografiím ze zakázek mám 
pro vás připravený takový malý „stroj času“. Možnost vidět reakci stromů na zásahy v meziročním srovnání vám zlepší odhad budoucnosti vašich stromů.

Fotky a videa která jinde neuvidíte
Na každou zakázku si vezu svoji techniku a fotím či točím. O to nejlepší z této pokladnice inspirace se s vámi na workshopu podělím. Zároveň dostanou účastníci možnost poslat mi svoje fotky stromů. Zařadím je do přednášky a popíši co mě k nim napadá.

Úspora času a vaší energie
Hodnota workshopu je v investici do vašeho času a energie. Každý další rok budete čerpat z pochopení potřeb stromů. Místo toho, abyste si vašimi zásahy chystali práci na další roky plné oprav, budete se stromem spolupracovat. Cílem citlivého řezu je se dostat do stavu, kdy na strom 5 i 10 let nemusíte šáhnout. 

Úspora vašich peněz
Pokud si pozvete odborníka na svoje stromy, jeho půldenní práce s cestou k vám bude stát určitě více než 6.000,- korun. Málokterý profík se dokáže vcítit do vašich potřeb – do toho, co se od něj potřebujete naučit. Proto ho za pár let budete potřebovat znovu a náklady budou dál narůstat.   

Hodnota kvalitnějšího života vašich stromů
Stromy po citlivém řezu získávají šanci na kvalitnější život. Místo trápení se s hojením nepříjemných ran či se zastíněnou a nestabilní korunou prospívají. Vrátí vám investici do workshopu to nejen lepším ovocem,  ale i delším životem, ze kterého se na vaší zahradě mohou těšit i další generace.  

 

CO DALŠÍHO ZÍSKÁTE NAVÍC?

NÁVOD
Jak postupovat při řezu krok za krokem

VIP AKCE PRO ABSOLVENTY
Účastnící workshopů dostávají pozvání na neveřejné ukázky citlivého řezu

DOPORUČENÍ
Jaké nástroje pořídit a jak je používat

KONZULTACE VLASTNÍCH STROMŮ
Možnost před workshopem poslat fotky a na workshopu je konzultovat

JAKÉ JSOU NEJČASTĚJŠÍ OBAVY ÚČASTNÍKŮ

a proč jsou zbytečné 🙂

Pět hodin venku? To přece zmrznu! 
Workshop se koná na zahradě se zázemím. První hodiny strávíme vevnitř a i potom během praxe venku budete mít možnost se ohřát a odskočit si na záchod. Budeme mít připravené termosky s čajem. Zvládneme to, i když bude venku chladno nebo přijde třeba déšť.

Je to hrozně složité, já se to stejně nikdy nenaučím!
Vypadá to složitě hlavně proto, že málokdo podává komplexní téma srozumitelně. Navíc je zde řada protichůdných názorů. Vy se nepotřebujete stát odborníkem. Potřebujete vědět, co udělá dobře vašim stromům a jak jim to dopřát. A to se na workshopu dozvíte.

Nechci do toho tolik investovat
Workshop stojí asi jako dvě večeře pro rodinu v restauraci, nebo třeba jeden pár kvalitních bot. Večeři sníte za hodinu a boty se vám za pár let rozpadnou, ale vy a vaše stromy můžete z nových dovedností a vědomostí těžit desítky let.

Teď na to nemám čas, tak třeba příští rok / Raději počkám / Ještě to není tak zlé…
Že je lepší počkat, nebo nedělat nic? To u stromů většinou neplatí. Velmi často se mi stává, že přijedu na zásah až ve chvíli, kdy i majitel poznal, že je to vážné. To už je zpravidla pozdě. Strom třeba velmi málo roste, nebo mu onemocní větev, odlomí se část koruny, sesychají větve… tady nepomůže počkat „jak se to vyvine“. Stromy nám toho dávají opravdu hodně a dělají to pořád, neberou si žádné volno. Možná je právě teď ten čas jim část energie vrátit a zlepšit se v tom, jak se o ně dobře postarat.

 

KDO VÁS BUDE WORKSHOPEM PROVÁZET?
kdo že je ten Jan Johny Šamánek...

Už jako maličký mám nutkavou potřebu čučet do sousedních zahrad a hodnotit, jak to mají ostříhané. Zkušenosti se stromy sbírám u dědečka na zahradě. Sotva chodím a už mě zajímá výška nasazení koruny: rozhoduje totiž o tom, na který se dostanu už teď a na který až později. Dědeček je stará škola: roubuje více odrůd na jeden strom, roztápí sadařský vosk na vařiči, vystříhává vlky a dává mi základ. Má jedinou slabinu: nenechává mě stříhat samotného. To je totiž jediná cesta, jak se dostat dál. 

Je mi 16 a starám se o menší sad se stromy za zenitem či téměř mrtvými („sósede, to zkácéte“ volají poradci za ploty). Tento velký dar mi přináší možnost udělat ty největší chyby, které pak roky opravuji a nejvíc se na tom naučím. Mnohé z těchto stromů „na odpis“ jsou i po dalších 22 letech živé a stále plodí. 

Přichází období, kdy věřím, že rostu pro vědu. Podílím se na asi 100 odborných publikacích. Z tohoto období si nesu zábavně divnou kombinaci doktora přírodních věd, magistra učitelství pro střední školy a MSc. ze strategického řízení organizací. Jako bych už tušil, že potřeby lidí a přírody patří k sobě a že budu pomáhat s jejich vzájemným překladem mezi nimi

Stále po mě někdo chce něco ostříhat a já váhám. Pak ale k tlaku zvenčí přichází ten zevnitř. Cítím, že s tragickým pohledem do středoevropských zahrad mohu něco dělat. Každá zakázka přinese další učení a nejvíce ty, na které se roky vracím. Od roku 2020 stromy fotím a časové řady nesou další učení. Praxe s teorií zaklapnou do citlivého přístupu, o kterém připravím workshopy pro malé skupiny a ty v prvních měsících absolvuje přes 100 zájemců. Postupně na nich ověřuji a zlepšuji strukturu budoucího vzdělávacího programu, který má změnit vnímání ovocných stromů a jejich potřeb u široké veřejnosti. 

Jsem Johny a mám rád ovocné stromy :). A taky lidi, kteří se o ně chtějí lépe postarat. A pomoci jim na této cestě je teď moje poslání.

 

CO SE MŮŽE STÁT,
když se o stromy pečuje necitlivě

Téměř všechny stromy v zahradách nejsou řezané dobře. Buď se promešká šance založit korunu u mladých stromů, nebo jsou zásahy moc radikální a strom vyčerpávají, nebo jsou řezy provedené špatně a strom je nemůže hojit.

Pro mladé stromy platí odlišné zásahy než pro ty starší. Pokud stříháte staré stromy stejně jako mladé, vyčerpáváte je.

Stromy nejsou ještěrka, které doroste ocas. Jednou uříznutou větev nejde přilepit zpátky, je pryč. Proto stojí zato vědět, jak ji uřezat správě, zda je to nutné a co se pak se stromem stane.

Stromy umírají ze dvou hlavních důvodů: rozlámáním nestabilní či nezaložené koruny a „udušení stromu“ kvůli malým listům na starých větvích. Na workshopu uvidíte jak oběma problémům předejít.

 

KDE SE VYPSANÉ WORKSHOPY KONAJÍ

Místa pro workshopy vybírám nesmírně pečlivě. Musí poskytnout pohodlné zázemí i vhodné stromy pro učení. Na každém z nich jsou jak mladé stromy, u kterých se naučíte zakládat korunu, tak i starší stromy, u kterých je prostor pro promýšlení složitějších zásahů. Zároveň jsou tato místa vždy něčím výjimečná, třeba díky inspirativní přírodní zahradě, citlivě opravenému zázemí, nebo úžasným majitelům či osvíceným představitelům obce.

TADY

Co na workshopu získáte

TADY

DALŠÍ TERMÍNY BUDOU V ROCE 2024
Nechcete si je nechat ujít?
Chcete uspořádat workshop u vás doma?

Stačí mi na sebe nechat kontakt a já se vám ozvu. Navíc získáte:

RNDr. JAN ŠAMÁNEK, MSC.

Můžete mi také rovnou zavolat na 732 827 063 a zeptat se na cokoliv potřebujete
Také se můžete podívat na stránky věnované citlivému řezu